Close

MASKOVACÍ STAN Tragopan V6 – recenze

     Když se na trhu objevil stan značky Tragopan zpozornil jsem a začal poprvé uvažovat, že vyměním svůj stařičký Ameristep Gunner RealTree Xtra. Byl to můj první stan a v poměru cena vs. kvalita byl opravdu vynikající. V poslední době už jsem se díval po stanu, který nabídne i něco víc. A když vyšla nová verze stanu Tragopan V6 s podzimním maskováním, neváhal jsem. Pozor původní verze V6 měla světlý maskovací vzor, který se do našeho prostředí né zcela hodí. Takže pokud budete po přečtení recenze zvažovat koupi tak se podívejte po nové verzi s již výše zmíněným podzimním maskováním. Základnu stanu tvoří trubkovitá konstrukce o rozměrech půdorysu 130x115cm. Vnitřní část působí prostorně a to díky profilu, který nejde tak moc do špičky jako Ameristep Gunner. Jednou z klíčových vlastností je pro mne rychlost rozložení stanu. V tomto případě se jedná o vynikající systém, kdy stan pouze rozložíte a ve vrchní části zatáhnutím za šňůrky roztáhnete. Stavba trvá opravdu jen pár vteřin. Zároveň je zaručena odolnost proti větru a horším povětrnostním vlivům. Mechanismus na skládání a rozkládání působí bytelně, nikde nic neskřípe, vše do sebe pasuje hned na poprvé.

rozkládací mechanismus

     Materiál uvnitř stanu je stříbrná fólie. Z toho jsem měl největší obavy, pokud není uvnitř tma, tak jde vidět osoba sedící ve stanu a ptáky nebo zvěř to může plašit. Nicméně není potřeba se strachovat, po uzavření stan dokonale skryje každý pohyb. Fólie má jeden opodstatněný důvod a tím je tepelný komfort. Kdo někdy seděl v létě ve stanu s černými stěnami dobře ví, že teplota se může vyšplhat vysoko nad 30°C a to pak znepříjemňuje fotografování. Nemám to ještě odzkoušeno, ale určitě provedu test s měřením teploty. Taktéž v zimě by měl stan poskytovat ochranu před mrazem a zimou. Teplotu lze regulovat odvětrávacími okénky, které zároveň slouží jako ochrana proti kondenzaci. Samotný materiál je velmi kvalitní a samozřejmě nepromokavý. Už mám za sebou fotografování v silnějším dešti a opravdu nikde nic nekape a fotograf i technika jsou dokonale ochráněni. Všechny zipy jsou umělé, velmi kvalitní a zároveň mají krytí před deštěm. Uvnitř je dostatek místa pro stoličku, fotobatoh, stativ a samozřejmě fotografa.

vnitřní prostor stanu

     Nyní již k samotnému vybavení. K dispozici máte sérii okének ve vrchní části, které si může každý  modifikovat dle potřeby. K dispozici je úplné krytí s průzorem pouze pro objektiv. Ten tak ochráníte i proti silnějšímu dešti. Do těchto okének se vleze jen objektiv s menším průměrem jako je například můj Nikon AF-S 500mm f/5,6E PF ED VR. Nicméně výrobce nezapomněl na nic a v případě, že vlastníte objektiv s větším průměrem jako např. Nikon 400mm f/2.8 E AF-S FL ED VR, je k dispozici větší tunel, který můžete rychle o pohodlně připnout do okénka. V obou případech je zde velká nevýhoda, že fotograf nevidí co se před ním děje a jediný pohled je tak skrz hledáček. Hodit se tedy bude na situace jako je čekání na újedi nebo třeba krmítko. Tam totiž víme, kam fotografovaný objekt dosedne. Já jsem zatím nepoužíval, rád mám přehled co se kolem mne děje. V takovém případě lze okénko vysunot do horní pozice pomocí dvou šňůrek a do okénka připnout maskovací síťku s rukávem pro objektiv. Toto řešení poskytuje dostatečný průzor a rozhled.

rukáv pro objektiv – ochrana před deštěm

 

maskovací síťka

     Dále jsou k dispozici spodní okénka. Tyto otvory lze využít pro nohu stativu a nebo fotografování od země. Nejste tedy nijak limitováni a během fotografování můžete pozici lehce a rychle změnit. Ovládání zipů, okének a klipů je rychlé a tiché. Což považuji za také důležitou vlastnost. Prozatím jsem nezkoušel fotografování od země a tak využívám hlavně pro vysunutou nohu stativu. Ač se to nezdá, ušetří to cenné místo uvnitř stanu. Co je trochu škoda, že spodní systém nelze vybavit rukávy a nebo originální síťkou stejně jako u horních okének. Ke stanu se dá dokoupit ještě volitelné příslušenství. První z nich je přídavná stříška, kterou můžete použít v případě horšího počasí, silného deště a sněžení. Budete výborně chráněni a navíc neutrpí ani vaše technika. Složení je opět velmi jednoduché a zabere jen pár vteřin.

přídavná střecha

     Mezi druhé volitelné příslušenství je přídavná část pro lůžkovou úpravu. Systém funguje tak, že se odepne zadní stěna stanu chcete-li vstupní část a zipem se připne další komora. Ta je dodávána včetně podlahy i pro stan samotný a tudíž umožňuje fotografovi pohodlné přespání a prakticky nahradí klasický stan. Při mé výšce 197cm jsem se do stanu bez problému vměstnal i s technikou, spacákem a stativem. Stan plánuji použít i v zimě, takže doplním poznatky ohledně izolace. Zde ale počítám, že bude potřeba i kvalitnější spacák, pak by měl mít fotograf dobrý komfort při focení od země. Celý systém nabízí obrovskou univerzálnost. V recenzích jsem viděl i možnost dokoupit tunel, kterým se dají propojit dva stany k sobě.

přídavná část pro fotografování v leže nebo přespání
vchod do stanu

Někomu se může zdát vysoká cena, která se na https://www.fotopomucky.cz/ pohybuje 8.000Kč (1.11.2020). Když si ale vezmete kvalitní materiály, univerzálnost celého systému s možnost použití v horším počasí, získáváte perfektní řešení pro Vaše fotolovy ať už se chystáte do lesa, k rybníku a nebo na louku.

 

 

 

 

 

Related Posts

EnglishCzech